Nesne yönelimli programlamaya dair

OOP ne işe yarar?

Nesne yönelimli programlamaNesne yönelimli programlama ; bizim  derli  toplu kod yazmamızı , bu yazdığımız kodları sınıflar halinde saklamamızı  ve  sonra bu sınıfları  tekrar kullanmamızı sağlayan bir kod mimarisidir…  Yani nesne yönelimli programlama bir nevi  bir usuldür.Başka deyişle    programcılara çeşitli yöntem ve desenler   sunan kurallar bütünüdür.  Php dili ile kod yazmanın bir çok yolu vardır. (php , C# gibi sadece OPP tabanlı değildir..) OOP(Object-oriented programming-Nesne yönelimli programlama) bunlardan yalnızca biridir….

Aslında OOP ile amaçlanan kütüphaneler oluşturmak sonra bu kütüphaneleri projelere dahil ederek kod yazmada ve bir şeyler üretmede hız kazanmaktır.Bu amacının dışında düşünüldüğünde  OOP ile kod yazmak  fantaziden  öteye geçmez.OOP ‘un varlık sebebi de budur zaten…Yoksa düzgün bir algoritma oluşturmadan  OOP ile üretilen  sistemler  kaplumbağadan bile yavaştır.Stabil olabilir ancak performans açısından yerlerde sürünür.

Şunu unutmayalım ki  düzgün bir algoritma ile yazılmış   inline kod her zaman OOP ile yazılandan daha hızlı çalışacaktır.Ama projeler büyüdükçe inline kod yazmak ve onu tekrar düzenlemek  işkence halini alacaktır.

İlerde  sizlere  OOP kullanıldığında onu hızlandırmak için neler yapılabileceğine dair çeşitli  ipuçlarını da vermeye çalışacağım  inşaallah.Zaman zaman buradan çeşitli frameworklara da el atacağız.Şimdilik bu kadar vesselam…

Yorum yapmak için: "OOP ne işe yarar?"