Nesne yönelimli programlamaya dair

Sınıf(class) nedir?

Sınıf (class) nesnelerden oluşan geniş kapsamlı bir kod kombinasyonudur. OOP ‘da(Nesne Yönelimli, Programlama) nesne sınıfın özelliklerini barındıran küçük yapı taşıdır.Yani biz bir sınıf yazarken çeşitli nesnelerin özelliklerini ve metodlarını bir arada toplarız.

Sınıf , metod ve özelliklerden oluşur.Özelliklikler değişken ve sabitlerden, metodlarda fonksiyonlardan müteşekkildir diyebiliriz.Temel yapı şu şekildedir…

class Sinifin_adi
{
//özelikler buraya yazılır( yani sabit ve değişkenler)
 
//metodlar buraya yazılır(yani fonksiyonlar)
}

En başta sınıfımıza bir ad vermemiz gerekir.Tabi bu adın türkçe karakter barındırmaması gerektiğini biliyorsunuz.Sınıfımızı class sözcüğü ile başlatıyoruz.Ve sınıfımıza dahil edeceğimiz özellik ve metodları süslü parentez { .. } içine yazıyoruz.

Şimdi sıra geldi sınıfımızda özelliklerimizi tanımlamaya.

Daha öncede söylediğimiz gibi özellikler sabit ve değişkenlerden oluşur.Sınıf içerisinde bir değişken tanımlarken başına public sözcüğünü koyuyoruz tabi bu php5 ve sonrası için kullanım şeklidir. Php4’de değişken tanımlarken var sözcüğü kullanılırdı. (Tabii artık bütün sunucuların en az php5 ‘in altında olmadığını farz ediyoruz.)

<?php
class resimler
{
  public $resimadi;//php5 ve sonrası için değişken tanımlama
  var  $resimadi://php4 değişken tanımlama
 //Buraya metodlar gelecek yani fonksiyonlar
}
?>

Evet gördüğünüz gibi çok basit , OPP’da sınıf içerisinde veya sınıf dışında(Kalıtım yolu ile başka bir sınıfta-sonra değineceğim ) değişkeni kullanabilmek için önce tanımlamamız gerekiyor.Sadece yazacağımız metod(fonksiyon) içinde geçerli olmak üzere bir değişkeni tanımlamadan da kullanabiliriz ama o zaman bu değişkenimizi başka bir yerde kullanamayız.
Neyse fazla kafanızı karıştırmada kısaca metodlara geçelim…

Metotlar fonksiyonlardan oluşur.Metodu oluştururken, fonksiyonları oluştururken geçerli olan tüm kuralları aynen takip etmemiz gerekir.

<?php
class personel
{
 
 
 function personel_adi()
 {
 
  echo "Merhaba burası metodun içi ve bakın aynı fonksiyon gibi tanımlandı";
 
 }
 
 
}
?>

Şimdilik başlangıç seviyesinde bu kadar yeterli diye düşünüyorum

Yorum: "Sınıf(class) nedir?" (4)

 1. The Amyloidosis Foundation estimates that approximately 3,000 people are diagnosed with amyloidosis each year in North America and that blood cancers overall have increased more than 40% in the last decade.

 2. Cengiz Erdem said:

  Anlatım için çok teşekkür ederim .Yalnız metodların çeşitlerine değinmemişsiniz?Devamını bekliyoruz

 3. Teşekürler elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım.Zaten derslerimizi başlangıç seviyesinden vermeye çalışıyorum…

 4. Ali NAR said:

  Güzel ve sade bir anlatım olmuş.Başlangıç seviyesi için gayet açıklayıcı.

Yorum yapmak için: "Sınıf(class) nedir?"