Nesne yönelimli programlamaya dair

Template classı yazıyoruz

Şimdiye kadar ki derslerimizin bir pratiğini yapalım.Aynı zamanda Nesne Yönelimli Programlama ile bir template classı nasıl yazılır onun mantığını anlamaya çalışalım.

Yorum: "Template classı yazıyoruz" (9)

 1. misafir said:

  Öncelikle böyle bir ders hazırladğınız için teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten piyasada böyle template classı yazım eğitimi bulmak üstelik de videolu olmanı bulmak gerçekten zor. Sayenizde işin mantığını kavradım. Bu template class ile ilgili derslerinizin devamını bekliyorum. Tekrar teşekkürler…

 2. Teşekkür ederim Mehmet Bey..

 3. Mehmet said:

  Sayın Hocam emeğinize sağlık öncelikle. emek verip hazırladığınız anlatımlarınız ziyadesi ile yardımcı oldu. Hakkınızda sayfasını okudum gördüm ki sizin yolda ilerleyen birisiyim. eğitimimi farklı bir alanın yüksek lisans seviyesi ile devam ettirmekteyim fakat aşağı yukarı bir buçuk yıldır ben de php ve mysql ile sıkı dostluk kurmaya çalışmaktayım. Türkiye ortamında da bu dostlarım hakkında ileri düzeyde bilgi bulmakta bu aşamada zorlanmaktayım. google arama sonuçlarını gezerken genelde gördüğüm eleştirici ve böbürlenerek azıcık ucundan gösterilen yorumlar yer almakta. bildiklerini paylaşmadıkları gibi paylaşanları da acımazıca eleştirmektedirler yukarda gördüğümüz gibi. anlatılanı eğer yanlışsa düzelteyim yada üzerine bir şeyler koyayım gayesi gütmemektedirler. ancak show yapalım, açığını bulalım da rezil edelim peşindeler. Bende sizin çağrınızı yeniliyorum bu üstadlara hadi siz daha iyisini yapın ayakta alkışlayalım…
  Bilgi saklandıkça değil paylaşıldıkça insanlık yükselir diyerek size bir kez daha teşekkür ederim hocam.
  anlatımlarınızın devamını bekliyorum.

 4. Anlıyorum…
  Peki yazdığınız , kullandığınız freamwork MVC yapısında mı yoksa , yoksa direk html kodlarının içine php’yi mi gömüyorsunuz.(Yani phpNuke tarzı bir şey mi?)

  Benim yazdığım sistem moduler bir yapıya sahip.Kullanacağım fonksiyonları yazıp bir dizin içinde saklıyorum sonra case ile işime yarayacak modülleri çağırıp templatime include ediyorum.

  Senin yazdığın fraemwork de bu tarzda klasik bir şey mi ? Yoksa MVC yapısına sahip mi? Yoksa yukarıda anlattığım gibi inline kod mu yazıyorsun?

  Ama bak sana CI’e bir göz at derim .Kullanması çok basit ve o kadar da esnek bir yapı…Dökümantasyonu çok iyi…Çabuk öğrenirsin…Sonra bir alıştın mı, daha önce yazdıkların sana dağınık gelecek.Ve en küçük projeni bile CI ile yazma isteği içinde uyanacak.Eğer OOP ile aran iyi ise öğrenmen 10 gün..İnan fazla değil.
  Tabi tek handikapı performans…CI’nin Cache olayıda çok basit controller dosyanın başına

  $this->output->cache(2);

  yazman yeterli…Sayfayı böylece 2 dakika boyunca bellekte tutuyorsun?(Ama benim anlam veremediğim hostumla alakalı bir sıkıntım olduğundan bu cache olayını localde çalıştırabildim ama hostta bir türlü çalıştıaramadım.Bununla alakalı cevizde yardım bekliyorum
  http://forum.ceviz.net/framework-mvc/99362-cide-cache-hatasi-aliyorum.html )

 5. murat said:

  Dostum ,
  Anlatamadım galiba ,
  Ben kendimin yazdığı bir freamwork u kullanıyorum sebebine gelince diğerleri bana öğrenmek için mesai harcamam gereken çatılar olduğu için bulaşmıyorum.
  OOP un kullanılması tarafıyım burada bir sıkıntı yok.
  Ben sana yazarken php taglarını sistemin replace ediyormuş sanırım , o yüzden yazdıklarımı göremediniz sanırım.
  Basit bir template yapısı bence Cİ
  her seferinde aynı template çağırmasından hem daha hızlı , hem cache yapmana gerek kalmıyor, hem de istediğin anda özelleştirebilir die göndermişdim.

 6. Helal olsun Murat Bey.

  Bakın ben size şunu söyleyeyim benimde OOP kullanmadan yazdığım ve kullandığım bir template sistemim var.
  İstersen sana yazdığım bir portalı bütün teferruatı ile incelemen için gönderebilirim.
  Sonra CodeIgneter ile yazdığım ve daha yeni bir dershaneye uyarladığım bir sistemim de var.
  Mesela ;
  http://www.fendershanesi.net
  Evet OOP ve freamworkler hız ve performans olarak bize sıkıntılar yaşatır ama gerçekten , oop ile ve fraemworklerle çalışmak daha kolay ve sonradan yazdığımız sistemi geliştirmek daha kolaydır.

  Ben herşeyi kendi kendine öğrenen ve inanın bu işin mektebini okuyan çoğu kimseden de bazı şeylere vakıf biriyim . Vesselam…

 7. murat said:

  Ya insanın hatasından dönmesi kolay değildir farkındayım ama sana bir özür borçluyum. Hakkımda kısmını yazıyı yazdıkdan sonra okuma fırsatım oldu ve sanırım kendi çaban ile öğrendiklerini yine gayet insani bir şekilde diğer insanlara aktarmak istiyorsun. Ön yargılı olduğum içim ve yazdıklarım için özür dilerim. Fırsatım olsa yazdıklarımı silerdim ama laf ağızdan bir kez çıkdı. Kusura bakma ve Hakkını Helal et.
  Ben template sistemi için class kullamıyorum kendi yazdığım bir kaç fonksiyon var onları kullanıyorum , çatılar ve classlar zamanı geldiğinde kullanılması hatta freamworkları pek kullanmayı da sevmem. Kendi yazdığım template fonksiyonum aşağıda . Umarım işine yarar.

  araclar.php

  index.php

  index.html

  vs vs vs

  {Tari}
  {Icerik}

 8. Evet doğrudur. Bu class yapısının kullanılması kimseye bir fayda sağlamaz ve kullanılsa bile hız açısından problem doğurur.
  Dersin anlatılma amacı insanlara kullanabilecekleri yeni bir template classı sunmak değil .Başlangıç seviyesinde olanlara , OOP’un ne işe yaradığını kavratmaya çalışmak ve daha önce anlatılan metod, özellik kavramlarının kafalarında bir yerlere oturtmaya çalışmaktır.
  Benim amacım burada kimseye üstadlık falan taslamak değil , öğrendiklerimi insanlarla paylaşmaya çalışmaktır.
  Zaten kendimden bahsederken anlattığım gibi web programcılıkla olan geçmişim çok uzun yıllara dayanmıyor.
  Ayrıca bu işle profesyonelce ilgilenen veya bu işten kazandığımla hayatımı idame ettiren biri de değilim?
  Ama sizin gibi Üstad-ı Azamları’da görüntülü bir ders çekerek bu mevzuyu anlatmaya çalıştığını da görmedim.
  Dışardan fetva vererek ahkam kesmek kolay.
  Hadi bakalım sizde template ile ilgili bir görüntülü bir ders çekip , benim yanlışlarımı ortaya koyun ve buradan paylaşın da milleti doğru bilgilendirmiş olun.
  Söz veriyorum bende bloğumda yeni bir konu açarak “işte Murat Üstadın OOP ile ilgili dersi budur bizimkisi tırışkadandır” diyeceğim.

 9. murat said:

  Ya arkadaş kendin bilmiyorsun ,
  tumuşsun bir başkasına anlatmaya çalışıyorsun.
  Şu anlattığı class yapısı nerede neden kullanılsın allah aşkına.
  Hiç bir şey bilmiyorsan ki bilmiyorsun aç bir freamwork öğren.
  İnsanlara yanlış başlatırsanız yanlış öğrenirler.

Yorum yapmak için: "Template classı yazıyoruz"