Nesne yönelimli programlamaya dair

Jquery’ye giriş

Merhaba;

İşi uzatmadan kısa yoldan bir tarif ile başlayalım.
Jqueryt javascript dili ile yazılmış bir frameworktür.Tabi ki client tarafında çalışan ve diğer web programlama dilleri ile yapamadığınız bir çok şey de -javascript gibi- imdadımıza yetişir.Javascript ile çok emek ve zaman harcayacağımız bir çok şeyi iki satır kod yazarak jquery ile halledebilirsiniz.
Ayrıca şimdi web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu bir arayüze sahip olması gerektiğini düşünürsek, artık sadece tasarımcılar değil web programcılarının da javascript bilmesi elzem oldu.
Jquery kısa zamanda öyle bir ilerleme katetti ki artık javascript ile özdeşleşti ve flashın pabucunu çoktan dama attı diyebiliriz.


Open source olması da önünün açık olamasını sağlayan başka bir etken.AyrıcaSıklette çok hafif olması sayfa yükleme hızında bir kasıntı yapmaması da diğer js kütüphanelerine karşı en büyük avantajı.

Bu kadar edebiyattan sonra direk mevzuya dalalım:

Bir çok frameworkde olduğu gibi jquery ile çalışmak için önce jquery temel kütüphanesini sayfamıza dahil etmemiz gerekiyor.Bunu herhangi js uzantılı dosyayı nasıl sayfaya dahil ediyorsak aynı şekilde yapıyoruz.
Örnek:

<html>
<head>
<script src="js/jquery.1.7.1.js"></script>
</head>
<body>
</body>
<html>

Biz burada jquery dosyamızı kendi web alanımızda barındırarak sayfamıza dahil ettik.Peki sizin sunucunuz Amerika’da ise ne olacak.El-cevap:Dosya yüklenme hızınız azalacak dolayısıyla sayfanızın açılış hızı düşecek.Peki bu kütüphaneyi sayfamıza daha hızlı nasıl yükleriz.Evet burada da google yardımımıza koşuyor.Google’nin yüksek hızlı CDN (Content Delivery Network)’si sayesinde jquery dosyasına daha hızlı ulaşabilir, sayfamızın açılış hızını artırabiliriz.
Bunun için jquery dosyasını sayfamıza aşağıdaki şekilde dahil ediyoruz:

<html>
<head>
<script src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.7.2/jquery.min.js"></script>
</head>
<body>
</body>
<html>

Görüşmek üzere…

Yorum yapmak için: "Jquery’ye giriş"